12 viisi raamatute sorteerimiseks
Kui kodus on raamaturiiul, on alati ka küsimus, kuidas raamatuid selliselt sorteerida, et tulemus oleks nii ilus kui ka kasulik.
Pakume siinkohal välja kaksteist võimalikku viisi lugemisvara loovaks paigutamiseks - mis võib aitab teha raamaturiiulist ka ilusa sisekujunduselemendi.
- Ilukirjandus ja mitteilukirjandus. Kõige lihtsam viis, kuidas raamatuid jaotada – ilukirjandus ühte serva, mitteilukirjandus teise serva. Ja kui tahad lugeda, pead lihtsalt mõtlema, mis tüüpi raamatut eelistad ja leiad selle kiiresti üles.
- Autori ja žanr. Kõige levinum viis raamatute sorteerimiseks. Esmalt võid eraldada igale žanrile vajaliku hulga riiuleid (või osa riiulist) ja seejärel raamatud autori perekonnanime järgi paika seada. See lihtne süsteem toimib aga ainult siis, kui riiulist võetud raamat alati ka õigele kohale tagasi pannakse.
- Suurus. Kui sul on palju eri suuruses raamatuid, tasub e-poest valida riiul, millel on eri kõrguses riiulivahed. Sobiv riiul lubab suuremad raamatud kõige madalamale ja väiksemad raamatud kõrgemale paigutada.
- Boheemlase riiul. Kui eelmine viis jätab väga organiseeritud ja korralikku mulje, siis teine võimalus on teha midagi erilisemat. Näiteks võib püstiselt paigutatud raamatute asemel vahepeal olla hunnikutesse pandud raamatud, esikaanega väljapoole paigutatud teosed või ka näiteks raamatutest ehitatud püramiid.
- Värv. Huvitav sorteerimise viis, kus igal riiulil on ühte värvi raamatud. Ja kui sinist värvi raamatuid jääb puudu ning rohelisi on ülearu, võid rohelise kaanega raamatule sinise paberi ümber panna. Väga populaarne on ka vikerkaare tegemine ehk raamatute paigutamine paremalt vasakule või ülevalt alla vikerkaare värvide järgi. Värvi põhjal sorteerimine sobib aga paremini ruumidesse, kus on pigem vähem raamatuid, mis mahuvad ühte riiulisse
- Kasutustiheduse järgi. Ideaalne variant, kui raamatuid on vaja tihedalt üle lugeda. Tihti kasutatavad raamatud võiksid olla silmade kõrgusel ja paari riiuli jagu allpool. Harva kasutatavad raamatud alumistel riiulitel ja raamatud, mida peaaegu üldse ei kasutata, kõige kõrgemal.
- Teema ning alateemad. Teemade ja valdkondade järgi sorteerimine toimib kõige paremini tõenäoliselt mitteilukirjanduse puhul. Olenevalt enda hobidest ja huvidest võib ühe teema veel mitmeks alateemaks jaotada. Näiteks kokaraamatud võib omakorda jagada veel magustoitude, kiirete snäkkide ja lihaga toitude järgi.
- Lugemisjärjekord. Kui oled seda tüüpi inimene, kes armastab uusi ja uusi teoseid lugemisjärjekorda lisada, võid raamaturiiulil neile täiesti oma koha eraldada. Sellisel juhul kui üks teos läbi saab, pole vaja hakata otsima, kus teised järjekorda ootavad raamatud on, vaid piisab ühelt riiulilt järgmise raamatu haaramisest.
- Kronoloogiline. Ideaalne lahendus inimestele, kes on oma raamatutesse väga kiindunud ja kellel seonduvad iga raamatuga oma mälestused. Allapoole võib paigutada raamatud, mis olid lapsepõlve lemmikud ning mida kõrgemale raamaturiiulil liikuda, seda hilisemas eas on antud raamatuid loetud.
- Riiul lemmikutele. Seda annab iga teise süsteemiga kombineerida, sest ülesanne on lihtne – erilistele raamatutele eraldi riiul. Sinna kuuluvad läbi aegade lemmikraamatud ja ka mingil muul moel erilised teosed nagu näiteks autori autogrammiga või raamatud, mis on sind eriliselt mõjutanud.
- Digitaalne kataloog. Suurte kollektsioonide korral on arvutisse andmebaasi loomine parim lahendus. Kuigi esialgne sorteerimine ja raamatute andmebaasi lisamine võib aega võtta, on sul lõpuks korralik ülevaade sellest, mis raamatud sul on, kus need on ning kas mõnda raamatut on topelteksemplare.
- Lisa raamatutele seltsilisi. Raamatuid täis topitud riiul võib jätta küllaltki range mulje. Kui soovid üldmuljet pisut elavdada, paiguta raamatute kõrvale fotosid, lilli ja muid väiksemaid asju.