Kodukütte süsteemid: Kuidas säästa energiat ja keskkonda

 

Kodukütte süsteem võib mõjuda keskkonnale raskelt kui ka tühjendada liigselt rahakotti. Olles kursis energiasäästlike kodude küttesüsteemide võimalustega, saate oma kodu jaoks valida parima lahenduse. Igal süsteemil on erinevad eelised, mis põhinevad hinnal ja ülalpidamiskuludel, paigalduse lihtsusel või keerukusel ja muudel faktoritel.

Käesolevas artiklis jagab Marmoroc mõtteid oma kodu jaoks parima küttesüsteemi valimiseks, pidades samal ajal silmas ka keskkonnasäästlikku eluviisi ja rahalisi kulusid.

küttesüsteemid kodule, küttesüsteem

Päikeseenergia

On olemas kahte erinevat tüüpi päikeseenergial põhinevaid küttesüsteeme - aktiivne ja passiivne süsteem. Kuigi mõlemad kasutavad päikeseenergiat kodu kütmiseks ja soojana hoidmiseks, koguvad nad seda energiat erineval viisil.

 

Päikesepaneelid ehk aktiivne päikeseküte

Aktiivsed päikeseenergia tehnoloogiad neelavad päikeseenergiat paneelide kaudu, mis tavaliselt paigaldatakse maja katusele. Päikesepaneele on võimalik paigladada ka hoonete fassaadidele, mis küll vähendab nende efektiivsust, kuid mille eeliseks on kaitse lume kuhjumise vastu. Paneele paigaldatakse ka spetsiaalsetele "jälgijatele", mis jälgivad päikese teekonda ning seetõttu annavad rohkem elektrienergiat võrreldes fikseeritud süsteemidega. Kuigi Eestis on aastaringset päikest küllaltki vähe, kompenseerib seda keskmisest madalam õhutemperatuur, mis omakorda tõstab päikesepaneelide efektiivsust. Kui päikesepaneel on kord juba paigaldatud, saate nautida täiesti tasuta energiat, mida pakub päike.

 

Päikesekollektor

Päikesekollektor on töökindel, kõrge efektiivsusega ning lihtsa konstruktsiooniga seade, mille abil kantakse päikesest kiirgav soojus üle kollektorit läbivale soojuskandjale.

See on seade, mis võimaldab efektiivselt ka Eesti kliimas suvist sooja tarbevett toota nii kortermajas kui eramus ja abistava vahendina kasutada energiakulude vähendamiseks ja küttesüsteemi toetamiseks. Lisakütteallikas on siiski vajalik, kuna põhjamaistes kliimaoludes pole võimalik hoone soojendamist täielikult ning aastaringselt päikese soojusega katta.

 

Passiivne ehitamine ehk passiivne päikeseküte

Passiivse päikesekütte eesmärk on, et hoone säilitab talvel toasoojuse, kuid võimaldab kuumadel suvepäevadel soojusel majast lahkuda. Selle kaudu vajab maja täiendavat kütmist või jahutamist võimalikult vähe. Passiivne päikeseküte oleneb ehituse kvaliteedist, akende suurusest ja asukohast, maja energiatõhususest, isolatsioonist ning maja planeeringust, millest tulenevalt on maja ülalpidamine rahakoti-, kui ka keskkonnasäästlikum.

Näiteks lõuna poole avatud suured aknad püüavad külmadel talvekuudel päikesesoojust, kasutades ära iga päikeselist päeva. Suvel, siis kui päike on kõrgemal, ei lase täpselt õige nurga all planeeritud katuse serv aga päikesel otse tuppa paista. Planeerides passiivmaja  on oluline arvesse võtta näiteks akende suund, aknakatted, aknaraamid, klaasitüüp, päikese liikumise trajektoor, soojusisolatsioon, maja asetus ja palju muud, mis oleneb päikesest ja päikese soojusest.

 

Puuküte

Kaasaegne ja tõhus puuküttega kamin suudab toota piisavalt soojust, et kütta terve keskmise suurusega maja. Samuti on puit taastuv loodusvara. Kütmine oma kodu puiduga võib olla säästlik nii energia kui kulude pealt, silmas pidades järgmisi punkte:

  • Teil on ligipääs tasuta või odavale küttepuidule. Näiteks vana suvila või muu hoone lammutamisel alles jäänud ehituspuit.
  • Teie kodu on varustatud energiasäästliku kaminaga.

Kui teil on vana kamin, on võimalik see ehitada ümber, parandades kütte efektiivsust kuid kasutades endiselt sama korstent.

 

Õhksoojuspump

Tasuta soojusenergia on kõikjal meie ümber. Õhksoojuspump kasutab soojuse tootmiseks välisõhus salvestunud soojusenergiat. Kasutades 1 kWh elektrit toodab õhksoojuspump kuni 5 kWh soojust. See tähendab, et õhksoojuspump on äärmiselt energiasäästlik võrreldes teiste elektrikütte võimalustega.

 

Maasoojuspump

Maasoojuspump ehk maaküte on kütteseade, mis ammutab maapinda salvestunud soojusenergiat. See kütmisviis on keskkonnasõbralik ja peaaegu hooldusvaba küttelahendus, mis lisaks ruumide kütmisele toodab ka sooja tarbevett. Lisaks on võimalik maasoojuspumbaga vajadusel ka ruume jahutada. Kuna energia on saadud maapinnast, on allikas järjepidev ja jätkusuutlik. See tähendab, et te ei pea tuginema päikese või tuule tugevusele, nagu mõne muu keskkonnasõbraliku kütteallika puhul. Kui süsteem on korralikult paigaldatud, siis välja arvatud filtrite vahetustele ja iga-aastastele puhastamisele ei pea te muretsema kallite või aeganõudvate hoolduskulude üle.

 

Artikli avaldas Marmoroc.ee - energiasäästlike fassaadikattesüsteemide maaletooja ja paigaldaja Eestis