säästa energiakuludelt eramajas

Säästa energiakuludelt eramajas

Eramajas elades saab iga kodu omanik päris palju ise teha, et vähendada energiale kuluvat summat. Toome siin välja mitu võimalust jooksvate kulude kontrolli alla saamiseks ning pikemas plaanis vähendamiseks.

Kas maja hoiab kodusoojust? 

Küttekulude kontrolli alla saamiseks on eelkõige oluline maja soojapidavus. Vanematel majadel tuleb tihti ette, et akende vahelt puhub külmematel aastaaegadel külm tuul läbi. Sellisel juhul annab juba parema tulemuse akende tihendamine või vahetamine soojapidavamate akende vastu.

Suurema ühekordse kuluga töö on maja fassaadi soojustamine, mis tänu maja soojapidavuse suurendamisele võimaldab säästa küttekuludelt.

Mõtle odavamate kuludega küttesüsteemi peale 

Kas põrandaküte teeb elektriarve hiiglaslikuks? Või muutuvad kütteõli arved iga aastaga suuremaks ja panevad mõtlema, missuguste küttevariantidega tuleb kütmine soodsam?

Elektriküttest neli-viis korda säästlikum lahendus on õhk-õhk soojuspumbaga kütmine. Selline pump sobib hästi täiendama olemasolevat kütteallikat.

Samuti tasub mõelda õhk-vesi soojuspumba soetamisele, kui ühe kütteseadme ülesandeks on ka soojendada tarbe- või küttesüsteemi vett.

Õliküttest soodsamate kuludega, ning sama vähest hooldust vajab pelletikütte süsteem.

Väga keskkonnasäästlik on kasutada ka päikeseenergial põhinevaid küttevõimalusi.

Siin mainitutest suurema valiku küttesüsteeme ja mitmed õhksoojuspumbad leiad erinevatest veebipoodidest.

Vali enda harjumustele sobivaim elektriteenusepakkuja

Elektriarve kontrolli alla saamiseks tasub kindlasti uurida, milline elektripakkuja tuleb sinu majas tarbimist arvestades on kõige soodsam. Kui valida börsihinnaga pakett, siis on mõistlik uurida, millal on elektrihind kõige odavam.

Ka paljude kodumasinate, näiteks nõude- või pesumasina kasutamise saab ajastada tänu taimerile tundideks, mil elektri hind on kõige soodsam.

Soodsaima elektripaketi leidmisest räägib see artikkel lähemalt.

Vaheta "tavalised" lambipirnid säästlikemate vastu 

Kui siiamaani ei ole kodus veel kasutusel LED lambipirnid, siis see väike investeering tasub ennast üsna ruttu ära. LED pirnidel on küll esialgu kõrgem hind, kuid eeliseks on vähene energiakulu ja väga pikk kasutusiga. LED pirnid tarbivad 3-10 W, kuid parimad saadaval olevad säästupirnid 11-20 W. 

Toast lahkudes kustuta valgus 

Kas kogu majas põlevad tuled? Mugavuse lõivuks on suurem elektriarve. Tasub kujundada harjumus, et toast lahkudes kustutad tule. Nii säästad pikemas perspektiivis energiakuludelt.

Samuti kasuta ära võimalikult palju loomulikku päevavalgust. Seda aitavad ruumides paremini hajutada peeglid akende ligiduses, ning heledat tooni seinad-põrandad.

Vali võimalusel säästlikumad kodumasinad

Kodumasinate kulu saab jagada kaheks. Soetamise kulu, ning kasutamise jooksev kulu.

Leia siinkohal enda eelarvele sobivaim ja kõige säästlikum lahendus. Kasutatud kodumasinat valides säästad soetuskuludelt, kuid jooksvad kulud võivad kasutatud masina vanuse tõttu olla suuremad, kui uhiuue ja kõrgeima energiaklassiga masina puhul.

Uue kodutehnika ostul eelista võimalikult kõrge energiaklassiga kodumasinaid.

Soojenda vesi ainult vajaliku temperatuurini

Boilerid on suure elektrikuluga seadmed, seetõttu tasub kontrolli alla saada vee soojendamine ja sooja vee kasutus. Kindlasti ei ole mõtet vett soojendada maksimaalse võimaliku temperatuurini, kui nii kuumal vee järele praktilist vajadust ei ole. Ülesoojendamine tähendab suuremat elektrikulu.

Samuti sooja vee tarbimine - ökonoomsem on võtta kiire dušš aeglase vanniskäigu asemel. Ka siin tuleb leida sobiv tasakaal mõnusa vanni- või saunaõhtu ja kiire dushi all käimise vahel. Elu peab siiski olema nauditav..

Vaheta välja dušiotsik ja valamusegisti aeraatorid 

Sanitaartehnika poodidest võib leida aeraatoreid, mis aitavad lihtsa vaevaga säästa arvestatava koguse vett. Igal segistil on ees sõelad, kuid need ei vähenda reeglina veekulu. Aeraatorid segavad vee õhuga, tagades nii piisava surve, kuid lastes kraanist läbi väiksema koguse vett. 

Kasuta taimeriga pistikuid

Paljud kodused seadmed on mugavuse mõttes alati pistikus ning kulutavad seetõttu energiat ka ooterežiimil. Selle kulu vältimiseks soeta taimeriga pistikud, kus saad valida kellaajaliselt, millal antud seade on elektrivõrku ühendatud. See lahendus on tõenäoliselt mugavam, kui igat seadet vooluvõrku või võrgust lahti ühendada.

Need on mõningad võimalused jooksvate kulude säästmiseks eramajades. Võimalusi on veel - mõtle loovalt, ning kokkuvõtteks leia endale sobivaim tasakaal säästmise ja tarbimise vahel.