Kuidas leida sobiv üürikorter?

Uue üürikorteri leidmine võib olla tülikas ja olenevalt hooajast ka üsna keeruline. Toome välja mõned soovitused ja nõuanded, mida silmas pidada, kui kodu vahetus on ees seismas.

 

Alustuseks - missugune on sobiv üürikorter?

Küte – eelistate keskkütet, ahikütet, või elektrikütet? Keskküttekulu on teada suurusjärgus, ning kütmine mugav. Teisisõnu, ise kütma ei pea. Ahiküte on odavam, kuid vajab ise kütmist. Ka ahikütte soojus on naturaalsem ja meeldivam, kui külma välisilma korral pigem kuiv keskküttega ruumi temperatuur.

Tualettruum – Kui vaadata keskmisest-kallimat hinnaklassi, siis see ilmselt ei ole probleem, aga iga linna odavamate korterite juures on vaja enne vaatama tulemist üle täpsustada, kas tualettruum on korteris sees. Vanades puumajades paiknevates korterite on täiesti reaalne leida ühine tualettruum koridoris või lausa kuivkäimla, ning seda infot ei pruugi kuulutuses olla mainitud. Ei ole ka ennenägematu see, et dušinurk paikneb ühisköögis. Kui mõni eelnevatest variantidest ei tundu aktsepteeritav, siis tasub sellele tähelepanu pöörata.

Mööbel – Kui teil oluliselt isiklikku mööblit ei ole, siis tasub otsida variante, kus on üürikorter täielikult sisustatud. Enamasti on diivanid või diivan, diivanilaud, riidekapid, voodi ja laud-toolid elutoas olemas, ning köögis köögimööbel. Möbleeritud korter on hea variant, kui otsite ajutist peatumispaika ja ei soovi hetkel mööblisse investeerida. Sealjuures tasub arvestada, et tegemist on siiski võõra varaga ja kui omaniku mööbliga midagi juhtub, siis arveldatakse puhastus-remont tagatisrahast. Pakkumistes leidub piisavalt ka kortereid, mis on täielikult sisustamata ning saab kogu oma mööbliga kolida.

Tingimused üürilevõtjale –  Vaata üle, kas kuulutuses on tingimusi, mis seatakse potentsiaalsele üürnikule. Mõni korteriomanik välistab üürnikena suitsetajad ja tihti ei ole lubatud ka koduloomad.

 

Kust leida kõige paremaid pakkumisi?

Olenevalt soovitavast asukohast ja hooajast võivad pakkumised olla väga erinevad. Suvel juuli- ja augustikuus võib turul märgata nõudluse suurenemist seoses paljude tudengite elukohaotsingutega. See annab omanikele võimaluse hindade kergitamiseks ja hea korteri leidmine võib osutuda parajaks pähkliks.

Kindlasti liiguvad kõige paremad pakkumised just tuttavate kaudu, seega tasub alustuseks uurida sõpradelt ja lähedastelt informatsiooni. Kui aga sedakaudu midagi sobivat leida ei õnnestu, siis teise variandina tasub otsida pakkumisi otse omanikult.

Selliseid võimalusi võib leida Facebooki üürigruppidest, mille hõlpsalt otsinguga üles leiab. Teiseks võib otse omanikult korterile peale sattuda ka tavalistes müügiportaalides, nagu soov.ee, kuldnebors.ee ja vahendustasuta.ee.

Suurem osa pakkumisi on siiski vahendatud läbi kinnisvaramaaklerite. Sellel moel korteri üürimisel tuleb arvestada lisakuluga, mis on tavaliselt ühe kuu üürisumma. Koos ühe kuu suuruse tagatisrahaga võib see kokku teha üsnagi arvestatava summa, seega võib alati võimalusel lihtsalt paremat hinda küsida. Hea argument sel juhul on soovituskiri eelmiselt omanikult, ning soov sõlmida pikaajaline üürileping. Tõenäoliselt õnnestub otse omanikult parema pakkumise küsimine lihtsamaltki. See küll ilmselt suure nõudluse ja kõrghooaja korral ei õnnestu, aga nagu öeldakse, küsija suu pihta ei lööda.

Kinnisvaraportaale on mitmeid, kuid kaks kõige suuremat on kv.ee ja city24.ee. Kõigis nendes saab otsingufiltrisse lisada omale sobivad tingimused ja seejärel välja valida meelepärane variant. Kõige mõistlikum on sorteerida tulemused kuupäeva järgi, nii ei jää vanad portaali jäänud pakkumised ette.

NB! Tasub teada, et head üüripakkumised broneeritakse tundidega. Nii tasub kõige värskematel pakkumistel varmalt silm peal hoida, vaadates teadlikult portaalidesse mitu korda päevas.

 

Mida tasub veel teada

Üürikorteri kommunaalkulud – Tasub uurida, kelle tasuda ja millises osas need on. On loomulik, et üürniku kanda jäävad jooksvad kulud - tarbitav elekter, vesi, gaas, koristus, prügi. Tihti aga jäävad kõik arvel olevad read üürilevõtja tasuda, kuid vahel tasub omanik näiteks remondifondi või laenumakseid ise. See on mõistlik ka alati üürileandjaga läbi rääkida.

Üürilepingu sõlmimise ja võtmete üleandmise kuupäevad on tihti erinevad. Tühja üürikorteri omaniku soov on arusaadavalt anda korteri valdus ja võtmed kohe üle. Samas üürnikul, kel eelmine üürileping kehtib viimaseid päevi, ei ole suurt mõtet mitme päeva ulatuses omada kahes korteris üürilise staatust. Üürilepingu võib sõlmida ka algusega ja valduse üleandmisega sõlmimisest erineval päeval.