Kuidas valida koju sobivat voodit

kuidas valida voodit

Kuidas valida koju sobivat voodit

Õige voodi aitab hästi välja puhata. Lisaks on see ka magamistoas stiilielemendina silmale ilus vaadata.

 

Oma silm on voodi valimisel kuningas

Voodit ostes peab alustama sellest, milline voodi üldse meeldib. Internetis on mitmed sisustusportaalid, mille galeriidest leiab palju ideid magamistubade sisustamiseks.

Soodsama hinna tõttu tasub enamasti ära voodi ostmine e-poest, nii on ka koju toomise mured lahendatud.

Paaridel tasub voodit koos valida. Ainult selliselt saab garanteerida, et lõplik variant sobib mõlemale ning et voodisse mahuvad korraga mugavalt ära ka kaks inimest.

Enamlevinud reeglina on kahele inimesele mugava voodi mõõdud 160x200. Väiksemate mõõtudega tuppa võib olla vajalik sobitada voodi 140x200. 180x200 või 200x200 mõõtudega voodi lisab alati mugavust.

Avastades alles kodus, et ostetud voodi on kahele inimesele liiga kitsas, tähendab see nii rohkem aja- kui ka rahakulu, et leida uus ja sobiv lahendus.

 

Madrats kuulub iga voodi juurde

Poes magamisasemeid vaatamas käimine võimaldab ka voodile pikali heita ja tunnetada, kas sellisel madratsil on ka mugav olla.

Müügisaalis voodi peal oleva madratsi saab vajadusel muidugi enda lemmiku vastu välja vahetada, ent voodi katsetamine annab aimu ka muudest asjadest. Näiteks saab selgeks see, kas voodi kõrgus põrandast on sobiv ning egas peats ja jaluts ebamugavana ei tundu.

 

Suurem voodi annab lisavõimalusi

Kui üks partneritest armastab voodis laiutada või peres kasvavad lapsed tahavad mõnikord hommikuti vanematele kaissu pugeda, võib osta ka suurema voodi, et kõigile kindlasti ruumi jaguks. Peale voodi kasutajate arvamuse tuleb voodi suurust valides arvestada ka magamistoa suurusega.

Ideaalis on valitud voodi piisavalt suur, et seal oleks hea magada, kuid samas niivõrd väike, et magamistoas saab voodile mugavalt mõlemalt poolt läheneda. Liiga suur voodi jätab magamistoast täistopitud mulje ning nii voodisse pääsemine kui ka voodipesu vahetamine on raskendatud.

 

Kasuta iga panipaika ruumis

Voodi saab olla aga ka rohkemat, kui ainult magamisase. Lisaruum kulub ära igas kodus ning kes ei ole veel ise katsetanud, siis voodialune ruum suudab edukalt täita panipaiga rolli.

Paljudele vooditele on panipaigana mõeldud sahtlid juba juurde lisatud, ent kui plaan on esmalt osta voodi ja hiljem vaadata, kuidas sinna alla asju mahutada, tuleb erilist tähelepanu pöörata voodiraami kõrgusele põrandast. Liialt madala voodiraami korral ei pruugi poes leiduda õige kõrgusega kaste ja sahtleid ning sellisel juhul tuleb need eraldi tellida.

Sahtlitesse saab panna nii hooajaliselt kasutatavad riided kui ka kasutuskorda ootava voodipesu. Piisavalt ruumikas panipaik võib riidekappi või kummutit täielikult asendada, jättes selle mööblieseme arvelt tuppa rohkem vaba ruumi.

 

Oskus valida disaini poolest sobilik mööbel

Tänu poodides leiduvale laiale sortimendile võib valimine olla keerulinegi.

Enda elu lihtsamaks tegemiseks saab eelnevalt mõelda, milline voodi üldse olema peab ja mis roll on sellel magamistoa disainis. 

Madala peatsi ja ilma jalutsita voodi peaaegu et sulandub ülejäänud ruumiga ning silmatorkava detailina saab kasutada hoopis erksavärvilist või silmatorkava mustriga voodipesukomplekte, mis sobivad ruumi. Samas võib aga valida ka uhke peatsi ja jalutsiga voodi, mis troonib magamistoas kui tõeline kuningas ning tõmbab igaühe pilku.

Puitraamiga voodi on hea valik siis, kui magamistoas soovitud stiil on hubane ja kodune. Modernse stiili eelistajad peaksid vaatama tagasihoidlikke metallraamiga voodeid. Variant on valida ka puitraamiga voodi, mis on aga minimalistliku stiili ja joonega.

Kes soovib tõeliselt ainulaadset voodit, siis võib kaaluda kõrguvate sammastega baldahhiinvoodit, millele saab lisada ka külgkardinaid. Selline luksuslik ja peaaegu et kuninglik magamisase sobib kõige paremini kõrgete lagedega tubadesse, sest visuaalselt mõjub baldahhiinvoodi ruumi madaldavalt.

Olenemata sellest, milline mudel osutub lõplikuks valikuks, tänab õigesti valitud voodi eest nii meel kui keha.

Toaga harmooniliselt kokkusobiv magamisase on silmale ilus vaadata ning sobivas voodis maganult on ka hommikud ilusamad.

Kuidas vähendada energiakulu eramajas

säästa energiakuludelt eramajas

Säästa energiakuludelt eramajas

Eramajas elades saab iga kodu omanik päris palju ise teha, et vähendada energiale kuluvat summat. Toome siin välja mitu võimalust jooksvate kulude kontrolli alla saamiseks ning pikemas plaanis vähendamiseks.

Kas maja hoiab kodusoojust? 

Küttekulude kontrolli alla saamiseks on eelkõige oluline maja soojapidavus. Vanematel majadel tuleb tihti ette, et akende vahelt puhub külmematel aastaaegadel külm tuul läbi. Sellisel juhul annab juba parema tulemuse akende tihendamine või vahetamine soojapidavamate akende vastu.

Suurema ühekordse kuluga töö on maja fassaadi soojustamine, mis tänu maja soojapidavuse suurendamisele võimaldab säästa küttekuludelt.

Mõtle odavamate kuludega küttesüsteemi peale 

Kas põrandaküte teeb elektriarve hiiglaslikuks? Või muutuvad kütteõli arved iga aastaga suuremaks ja panevad mõtlema, missuguste küttevariantidega tuleb kütmine soodsam?

Elektriküttest neli-viis korda säästlikum lahendus on õhk-õhk soojuspumbaga kütmine. Selline pump sobib hästi täiendama olemasolevat kütteallikat.

Samuti tasub mõelda õhk-vesi soojuspumba soetamisele, kui ühe kütteseadme ülesandeks on ka soojendada tarbe- või küttesüsteemi vett.

Õliküttest soodsamate kuludega, ning sama vähest hooldust vajab pelletikütte süsteem.

Väga keskkonnasäästlik on kasutada ka päikeseenergial põhinevaid küttevõimalusi.

Siin mainitutest suurema valiku küttesüsteeme ja mitmed õhksoojuspumbad leiad Ackliima.eu veebipoest.

Vali enda harjumustele sobivaim elektriteenusepakkuja

Elektriarve kontrolli alla saamiseks tasub kindlasti uurida, milline elektripakkuja tuleb sinu majas tarbimist arvestades on kõige soodsam. Kui valida börsihinnaga pakett, siis on mõistlik uurida, millal on elektrihind kõige odavam.

Ka paljude kodumasinate, näiteks nõude- või pesumasina kasutamise saab ajastada tänu taimerile tundideks, mil elektri hind on kõige soodsam.

Soodsaima elektripaketi leidmisest räägib see artikkel lähemalt.

Vaheta "tavalised" lambipirnid säästlikemate vastu 

Kui siiamaani ei ole kodus veel kasutusel LED lambipirnid, siis see väike investeering tasub ennast üsna ruttu ära. LED pirnidel on küll esialgu kõrgem hind, kuid eeliseks on vähene energiakulu ja väga pikk kasutusiga. LED pirnid tarbivad 3-10 W, kuid parimad saadaval olevad säästupirnid 11-20 W. 

Toast lahkudes kustuta valgus 

Kas kogu majas põlevad tuled? Mugavuse lõivuks on suurem elektriarve. Tasub kujundada harjumus, et toast lahkudes kustutad tule. Nii säästad pikemas perspektiivis energiakuludelt.

Samuti kasuta ära võimalikult palju loomulikku päevavalgust. Seda aitavad ruumides paremini hajutada peeglid akende ligiduses, ning heledat tooni seinad-põrandad.

Vali võimalusel säästlikumad kodumasinad

Kodumasinate kulu saab jagada kaheks. Soetamise kulu, ning kasutamise jooksev kulu.

Leia siinkohal enda eelarvele sobivaim ja kõige säästlikum lahendus. Kasutatud kodumasinat valides säästad soetuskuludelt, kuid jooksvad kulud võivad kasutatud masina vanuse tõttu olla suuremad, kui uhiuue ja kõrgeima energiaklassiga masina puhul.

Uue kodutehnika ostul eelista võimalikult kõrge energiaklassiga kodumasinaid.

Soojenda vesi ainult vajaliku temperatuurini

Boilerid on suure elektrikuluga seadmed, seetõttu tasub kontrolli alla saada vee soojendamine ja sooja vee kasutus. Kindlasti ei ole mõtet vett soojendada maksimaalse võimaliku temperatuurini, kui nii kuumal vee järele praktilist vajadust ei ole. Ülesoojendamine tähendab suuremat elektrikulu.

Samuti sooja vee tarbimine - ökonoomsem on võtta kiire dušš aeglase vanniskäigu asemel. Ka siin tuleb leida sobiv tasakaal mõnusa vanni- või saunaõhtu ja kiire dushi all käimise vahel. Elu peab siiski olema nauditav..

Vaheta välja dušiotsik ja valamusegisti aeraatorid 

Sanitaartehnika poodidest võib leida aeraatoreid, mis aitavad lihtsa vaevaga säästa arvestatava koguse vett. Igal segistil on ees sõelad, kuid need ei vähenda reeglina veekulu. Aeraatorid segavad vee õhuga, tagades nii piisava surve, kuid lastes kraanist läbi väiksema koguse vett. 

Kasuta taimeriga pistikuid

Paljud kodused seadmed on mugavuse mõttes alati pistikus ning kulutavad seetõttu energiat ka ooterežiimil. Selle kulu vältimiseks soeta taimeriga pistikud, kus saad valida kellaajaliselt, millal antud seade on elektrivõrku ühendatud. See lahendus on tõenäoliselt mugavam, kui igat seadet vooluvõrku või võrgust lahti ühendada.

Need on mõningad võimalused jooksvate kulude säästmiseks eramajades. Võimalusi on veel - mõtle loovalt, ning kokkuvõtteks leia endale sobivaim tasakaal säästmise ja tarbimise vahel.

Kuidas leida sobiv üürikorter

DSCF1526_7_8

Kuidas leida sobiv üürikorter?

Uue üürikorteri leidmine võib olla tülikas ja olenevalt hooajast ka üsna keeruline. Toome välja mõned soovitused ja nõuanded, mida silmas pidada, kui kodu vahetus on ees seismas.

 

Alustuseks - missugune on sobiv üürikorter?

Küte – eelistate keskkütet, ahikütet, või elektrikütet? Keskküttekulu on teada suurusjärgus, ning kütmine mugav. Teisisõnu, ise kütma ei pea. Ahiküte on odavam, kuid vajab ise kütmist. Ka ahikütte soojus on naturaalsem ja meeldivam, kui külma välisilma korral pigem kuiv keskküttega ruumi temperatuur.

Tualettruum – Kui vaadata keskmisest-kallimat hinnaklassi, siis see ilmselt ei ole probleem, aga iga linna odavamate korterite juures on vaja enne vaatama tulemist üle täpsustada, kas tualettruum on korteris sees. Vanades puumajades paiknevates korterite on täiesti reaalne leida ühine tualettruum koridoris või lausa kuivkäimla, ning seda infot ei pruugi kuulutuses olla mainitud. Ei ole ka ennenägematu see, et dušinurk paikneb ühisköögis. Kui mõni eelnevatest variantidest ei tundu aktsepteeritav, siis tasub sellele tähelepanu pöörata.

Mööbel – Kui teil oluliselt isiklikku mööblit ei ole, siis tasub otsida variante, kus on üürikorter täielikult sisustatud. Enamasti on diivanid või diivan, diivanilaud, riidekapid, voodi ja laud-toolid elutoas olemas, ning köögis köögimööbel. Möbleeritud korter on hea variant, kui otsite ajutist peatumispaika ja ei soovi hetkel mööblisse investeerida. Sealjuures tasub arvestada, et tegemist on siiski võõra varaga ja kui omaniku mööbliga midagi juhtub, siis arveldatakse puhastus-remont tagatisrahast. Pakkumistes leidub piisavalt ka kortereid, mis on täielikult sisustamata ning saab kogu oma mööbliga kolida.

Tingimused üürilevõtjale –  Vaata üle, kas kuulutuses on tingimusi, mis seatakse potentsiaalsele üürnikule. Mõni korteriomanik välistab üürnikena suitsetajad ja tihti ei ole lubatud ka koduloomad.

 

Kust leida kõige paremaid pakkumisi?

Olenevalt soovitavast asukohast ja hooajast võivad pakkumised olla väga erinevad. Suvel juuli- ja augustikuus võib turul märgata nõudluse suurenemist seoses paljude tudengite elukohaotsingutega. See annab omanikele võimaluse hindade kergitamiseks ja hea korteri leidmine võib osutuda parajaks pähkliks.

Kindlasti liiguvad kõige paremad pakkumised just tuttavate kaudu, seega tasub alustuseks uurida sõpradelt ja lähedastelt informatsiooni. Kui aga sedakaudu midagi sobivat leida ei õnnestu, siis teise variandina tasub otsida pakkumisi otse omanikult.

Selliseid võimalusi võib leida Facebooki üürigruppidest, mille hõlpsalt otsinguga üles leiab. Teiseks võib otse omanikult korterile peale sattuda ka tavalistes müügiportaalides, nagu soov.ee, kuldnebors.ee ja vahendustasuta.ee.

Suurem osa pakkumisi on siiski vahendatud läbi kinnisvaramaaklerite. Sellel moel korteri üürimisel tuleb arvestada lisakuluga, mis on tavaliselt ühe kuu üürisumma. Koos ühe kuu suuruse tagatisrahaga võib see kokku teha üsnagi arvestatava summa, seega võib alati võimalusel lihtsalt paremat hinda küsida. Hea argument sel juhul on soovituskiri eelmiselt omanikult, ning soov sõlmida pikaajaline üürileping. Tõenäoliselt õnnestub otse omanikult parema pakkumise küsimine lihtsamaltki. See küll ilmselt suure nõudluse ja kõrghooaja korral ei õnnestu, aga nagu öeldakse, küsija suu pihta ei lööda.

Kinnisvaraportaale on mitmeid, kuid kaks kõige suuremat on kv.ee ja city24.ee. Kõigis nendes saab otsingufiltrisse lisada omale sobivad tingimused ja seejärel välja valida meelepärane variant. Kõige mõistlikum on sorteerida tulemused kuupäeva järgi, nii ei jää vanad portaali jäänud pakkumised ette.

NB! Tasub teada, et head üüripakkumised broneeritakse tundidega. Nii tasub kõige värskematel pakkumistel varmalt silm peal hoida, vaadates teadlikult portaalidesse mitu korda päevas.

 

Mida tasub veel teada

Üürikorteri kommunaalkulud – Tasub uurida, kelle tasuda ja millises osas need on. On loomulik, et üürniku kanda jäävad jooksvad kulud - tarbitav elekter, vesi, gaas, koristus, prügi. Tihti aga jäävad kõik arvel olevad read üürilevõtja tasuda, kuid vahel tasub omanik näiteks remondifondi või laenumakseid ise. See on mõistlik ka alati üürileandjaga läbi rääkida.

Üürilepingu sõlmimise ja võtmete üleandmise kuupäevad on tihti erinevad. Tühja üürikorteri omaniku soov on arusaadavalt anda korteri valdus ja võtmed kohe üle. Samas üürnikul, kel eelmine üürileping kehtib viimaseid päevi, ei ole suurt mõtet mitme päeva ulatuses omada kahes korteris üürilise staatust. Üürilepingu võib sõlmida ka algusega ja valduse üleandmisega sõlmimisest erineval päeval.

Kolimiseks näpunäiteid

kolimine

Kolimiseks näpunäiteid

Kolimine on alati seotud huvitavate emotsioonidega, ilmselt on ees ootamas uus elukoht, mis pakub omajagu põnevust. Küll aga tuleb enne asjad kokku pakkida ja need kuidagi uude kohta toimetada. Toome välja mõned nipid, kuidas seda võimalikult efektiivselt ja valutult teha.

Kastide hankimine

Selleks, et asjad saaksid ohutult uude kohta viidud, on vaja pakkematerjale. Kuigi ehituspoed müüvad kaste, siis esmajärjekorras tasub uurida kaubanduskeskustest või ka lihtsalt toidupoodidest pappkaste.

Poodide jaoks on pappkastid lihtsalt prügi ning tõenäoliselt antakse teile neid hea meelega. Igatahes küsija suu pihta ei lööda.

Kastide hõlpsamaks transpordiks hea nipp – lõika kasti mõlemale küljele kolmnurkne ava sisse, nii saad sealt kergelt kinni võtta.

Loo süsteem

Väga oluline on luua süsteem, et uues kohas lahti pakkimine oleks võimalikult lihtne. Proovi vältida kaste, kuhu peale kirjutad “pudi-padi”. Kirjuta kastidele peale, mis tuppa see mõeldud on ning ära pane neisse asju erinevatest tubadest.

Kui on vaja ka mööblit lahti monteerida, siis tulevad kasuks minigrip kotid. Märgi koti peale, mis mööblitüki küljest kruvid pärit on ning siis hiljem saab need kotid eraldi karpi panna.

Suured kilekotid, ka prügikotid on praktilised

Riided, diivanipadjad ja ka pehmed mänguasjad saab mugavalt panna igasse suurde kilekotti, või näiteks suurde prügikotti. Sealjuures on lihtsalt oluline, et kottidesse pandavad esemed ei oleks liiga rasked.

Suured kilematerjalist kotid tulevad ka kasuks riidepuudel olevate riiete pakkimisel. Pole mõtet hakata riideid puudelt ära võtma ja siis eraldi neid pakkima. Uues kohas saab mugavalt kohe need uuesti rippuma panna.

Vaakumkottidega sõbraks 

Kui ruumi on vähe ja soov on võimalikult kompaktselt riideid pakkida, siis tulevad abiks vaakumkotid. Eeliseks prügikotti pakkimisel on see, et neid saab pärast ka hoiustamiseks edasi kasutada.

Siinkohal jällegi soovitus on pakkida ühe hooaja riided ühte kotti, siis saab suvel talveriided jättagi vaakumkottidesse.

Nõude pakkimine 

Nõude kokku pakkimine on omajagu peavalu, sest reeglina on need kergesti purunevad. Taldrikute pakkimiseks tasub soetada papptaldrikuid ning need nõude vahele asetada, sest kuju on täpselt sobiv. Sama saab ka teha muidugi lihtsalt ajalehtedega.

Tassid ja klaasid saab kenasti ajalehtede sisse pakkida ja seejärel tihedalt pappkasti pakkida.

Nõudele kasuta võimalikult väikseid kaste, et pärast jõuaks neid ka tõsta ja seega on ka purunemise tõenäosus väiksem.

Pakkekilel on mitu otstarvet

Ehituspoodidest ja pakendikeskusest saab soetada suure rulli pakkekilet. See on kolimisel suur abimees, et mitte rikkuda mööblit.

Kileta kinni mööbel ja nurkadesse aseta kile alla ka natuke pappi, siis jääb mööbel kolimise käigus kahjustamata. Sahtliga kapi puhul võib vabalt sahtlid kinni kiletada, kui see just koormat liiga raskeks ei tee.

Kile on hea kasutada ka muudeks otstarveteks, näiteks kileta kinni nugade ja kahvlite sahtlisisu. Nii ei pea neid eraldi pakendama ja pärast jälle lahti pakkima.

Kasuta ruumi efektiivselt 

Olemasolevate vahenditega saab juba päris palju asju pakitud. Raamatuid täis kastid kipuvad vedamiseks liialt rasked olema. Kui sul on aga olemas ratastel reisikohver,  saab raamatud sinna mugavalt ära paigutada.

Samuti saab ära kasutada käekotte, sahtleid ning majapidamises leiduvaid karpe kergemate asjade vedamiseks.

Tee valmis esimese õhtu kast 

Kolimine kipub olema väsitav ja tõenäoliselt esimesel õhtul kõike korraga lahti pakkida ei jõua. Tülikas on ka hakata kastidest ükshaaval vajalikke asju välja noppima, seepärast soovitame teha esimese õhtu kasti.

Leia üks kast ja märgista see piisavalt erinevalt kõigest muust ning paki sinna kõik, mida vajad selle aja jooksul, kui asjad on lahti pakkimata.

Neid näpunäiteid jälgides läheb kolimine hõlpsamalt. Nüüd jääb vaid sõber appi kutsuda ja pakkimine-kolimine ära teha!

Vaata lisaks ka, kuidas uues kodus energiakuludelt säästa.

Kahetoaline korter Mustamäel

Kinnisvara pildistamine parema müügi heaks

Kas teadsite, et 60% kinnisvarakuulutuse vaatamise ajast uuritakse fotosid? Allikas.

Kahetoaline korter Mustamäel

Võib jääda mulje, et pildistangi ainult Mustamäel. Nii see ei ole. Kuid Mustamäel asuvate korterite omanikud annavad tihti loa nende pildistatud kodust ka blogipostitus teha.

Siin on galerii sügisel pildistatud, eeskujulikult renoveeritud kahetoalisest kodust Männi pargi kõrval.

Taas tegi pildistamise lihtsaks omanikupoolne ettevalmistus. Eluks vajalikud asjad olid eest ära pandud, ning seetõttu möödus taas pildistamine kiirelt.

Kui soovid abi ka enda kinnisvara pildistamisel, võta julgelt ühendust.

Ühetoaline korter Paldiskis

Kinnisvara pildistamine parema müügi heaks

Kas teadsite, et 60% kinnisvarakuulutuse vaatamise ajast uuritakse fotosid? Allikas.

Ühetoaline korter Paldiskis

Paldiskis ootas mind hubane ühetoaline korter suurtest teedest eemal, vaikses majas.

Väike kodu oli meeldivalt valgusküllane, ning omanik oli korteri juba pildistamiseks hoolikalt ette valmistanud. Toonud elutuppa ja kööki uued lilled, millest sai tavapärastele ruumide fotodele lisaks ka toredad emotsioonifotod.

Nagu Mustamäe tee ühetoalise korteri pildistamiselgi, oli ka selle korteri pildistamise eesmärgiks anda omanikule selged fotod kinnisvarakuulutuse jaoks. Et fotod näitaksid reklaamitava kodu ära omaniku eest, säästes nii müüja aega.

Mulle usaldati võtmed, ning sain seal endale sobival ajal ära käia. Kuna kodu oli põhjalikult koristatud ja kohe valmis pildistamiseks, kulus sisefotode tegemiseks alla poole tunni. Enamasti kulub kinnisvara fotograafil pildistama minnes oluliselt aega just asjade eest ära tõstmisele. Aga mitte sel korral.

Omanik sai kogu fotoseeria kinnisvaraportaalidesse lisades fotodel ära näidata, missuguses seisukorras reklaamitav kodu on. Fotod näitasid, ning põhjalik tekst selgitas detaile. Kindlasti jäi tal seeläbi mõned korrad Tallinnast Paldiskis käimata, sest võimalikud huvilised nägid juba fotodelt ära korteri asukoha ja ruumide planeeringu, seisukorra.

Paldiski asub tunnise rongisõidu kaugusel Tallinnas ning kahetoalise korteri saab osta Paldiskis kordades väiksema investeeringuga, kui Tallinnas.

Ka on võimalik mugavates rongides süleriga tööd teha. Või lugeda, kui on soov end enne ja peale tööpäeva "töö lainelt" ümber lülitada. Üle pika aja oli mõnus rongiga Tallinnast mõneks tunniks välja sõita.

Kinnisvarahindaja töö – 8 küsimust kutselisele hindajale

Kinnisvara pildistamine parema müügi heaks

Kas teadsite, et 60% kinnisvarakuulutuse vaatamise ajast uuritakse fotosid? Allikas.

Kinnisvarahindaja Kristi Sammal, 1Partner kinnisvarabüroost, on kutseline hindaja, kellelt saab tellida eksperthinnanguid kinnisvaraobjektidele Tallinnas ja Harjumaal.

Tööalaselt puutusime kokku viis aastat tagasi, kui otsisin oma korterit müües eksperthinnangu koostajat. Jäin tema tööga väga rahule ning olen Kristit edasi soovitanud ka pildistamise tellinud klientidele, kes soovivad enne müügi alustamist teada enda kinnisvaraobjekti turuväärtust.

Esitan täna Kristile 8 küsimust.

 

Kristi, milline näeb välja sinu tüüpiline tööpäev?

Tavapäraselt algab tööpäev objektide külastamisega. Sellele järgneb töö arvuti taga, et ülevaadatud objektide kohta eksperthinnangud valmis kirjutada.

Hindamisprotsessis on kirjatöö objektide ülevaatusest oluliselt ajamahukam, kuna läbi tuleb analüüsida suur hulk infot. Lisaks enda koostatud hinnangutele, on üheks töö osaks ka nooremhindajate tööde läbivaatamine ning kinnitamine. Tavaline tööpäev lõppeb tavaliselt samuti objektide külastamisega, välja arvatud praegusel pimedal ajal.

Miks sa valisid kinnisvarahindaja ameti?

Nagu elus vaatamata suurele planeerimisele kipub juhtuma, sattusin sellele elukutsele küllaltki juhuslikult. Haridus oli sobilik ja otsustasin töökuulutust lugedes proovida. Olen oma valikuga rahul.

Mida tähendab kutselise hindaja poolt koostatud kinnisvara hindamisakt?

„Hindamisakt“ on sõna, mida kinnisvara hindajad ei armasta, kuna selle nimetusega dokumente ei ole juba ammu olemas. Tegemist on küll levinud ja suupärase väljendiga, kuid hindajad seda ei kasuta.

Hindajad koostavad eksperthinnanguid.

Eksperthinnang on aruanne, mis tavaliselt kajastab hindamisel käsitletud vara turuväärtust ning põhiliselt kasutatakse seda esitamiseks pangale laenutagatise turuväärtuse tõendamiseks, kuid ka raamatupidamises ning muudel juhtudel.

Kutseline kinnisvarahindaja on füüsiline isik, kellele on omistatud vastava vara hindaja kutsekvalifikatsioon ning väljastatud kutsetunnistus. Hindajatel on erinevad kutsetasemed (3) ja nende omandamise eeldused on erinevad.

Mina oman 7. kutsetaset. See tähendab, et võin tegeleda igat liiki kinnisvara hindamisega (nt elamispinnad, tootmis- ja ärihooned- ning maa, samuti hotellid, vanglad või haiglad jms). Kuna 7. kutsetaseme hindajate tegevusvaldkond on kõige laiem, siis eeldab selle taseme taotlemine magistrikraadi olemasolu ning töökogemust hindamisvaldkonnas vähemalt 4 aastat.

Mis puhkudel eksperthinnanguid tellitakse?

Eksperthinnanguid koostame suuremalt jaolt pankadele esitamiseks. Pangad tahavad kinnisvara tagatisel laene väljastades veenduda, et tagatist realiseerides on võimalik tagasi saada väljalaenatud raha.

Lisaks kasutatakse eksperthinnanguid ettevõtete raamatupidamises, kohtutes ning kaasomanike vahelistes läbirääkimistes ja vaidlustes. Samuti vajavad eksperthinnanguid aegajalt riik ja kohalikud omavalitsused, näiteks varade müüki andmisel.

Miks peaks tellima eksperthinnangu?

Eksperthinnangu peaks tellima juhul, kui on vaja teada kinnisvara väärtust.

Kuid internetist on igal inimesel võimalik kõike ka ise otsida. Kui kedagi huvitab tema kinnisvara väärtus, siis võib ta lihtsalt teiste kuulutuste hindu vaadata?

Mingi üldistatud pildi pakkumistes toodud andmetest muidugi saab.

Kuid kinnisvaraportaalide kuulutused kajastavad ennekõike müüjate soove. Kas need soovid ka realiseeruvad, jääb enamusele inimestele teadmata.

Hindajate käsutuses on andmed tegelikkuses toimunud kinnisvara müügitehingute kohta. Täpsemalt, notaritel on kohustus need andmed esitada Maa-ametile, kus andmed töödeldakse ja kontrollitakse ning väljastatakse riigilõivu eest isikutele, kellel on olemas vastav litsents selliste andmete kasutamiseks.

On sulle töös ette tulnud ka mõningaid eriti meeldejäävaid olukordi?

Midagi väga ekstreemset ei meenugi. Meeldejäävaid olukordi igapäevatöös tekib tihti, tavaliselt on need seotud eriti ilusate kodude külastamisega ja toredate klientidega.

Kui saaksid lõpetuseks öelda kõigile lugejatele ühe olulise asja seoses hindamisega, mis see oleks?

Hindamine on huvitav töö, soovitan noortele kaaluda seda elukutse valikul!

Kinnisvarahindaja Tallinnas ja Harjumaal

Ühetoaline korter Mustamäel

Kinnisvara pildistamine parema müügi heaks

Kas teadsite, et 60% kinnisvarakuulutuse vaatamise ajast uuritakse fotosid? Allikas.

Ühetoaline korter Mustamäel

Mustamäel Männi pargi lähedal on mitmeid viiekordseid paneelmaju. 2016. suvel käisin pildistamas ühes neist asuvat viienda korruse korterit. Pildistama jõudsin sel korral pärastlõunal, kui päike paistis otse korteri akendesse.

Suurepärased valguslaigud põrandal oleksid iga endast lugupidava kassi rõõmust nurruma pannud - kui hea oleks neil peesitada!

Selle korteri pildistamise eesmärgiks oli anda omanikule selged ja ilusad fotod müügikuulutuse jaoks. Kokku üle 30 foto sai üle antud, ning valik valminud fotodest on ka selle postituse galeriis.

Kodu ise on igale Mustamäelasele tuttava planeeringuga. Piklik esik ning WC-vannituba koos. Esikust edasi algab avar elutuba, ning elutoa kõrval paikneb eraldi köök. Elutoast pääseb rõdule, kust antud korteri puhul avanes vaade sisehoovi ja puulatvadele. Vaikne asukoht.

Ühetoaline korter Mustamäel ja võimalik uus planeering

Tihti ehitatakse tüüp-planeeringuga ühetoaliseid kortereid ka ümber kahetoalisteks. Köögi asemele planeeritakse eraldi magamistuba, ning köögimööbel paigutatakse elutoa külje- või otsaseina. Avatud köögil on omad plussid.

Üksinda elavale või paarile on selline väike korter väga praktiline valik. Väikese korteriga kaasnevad madalad püsikulud. Samas õnnestub 30 m2 suurde korterisse mahutada panipaikade läbimõeldud planeerimisega kõik eluks vajalik.

Pildistamine läks taas kiirelt, sest möbleerimata korteris sai vabalt ringi liikuda. Kui pildistatavad ruumid on möbleeritud, kulub pildistamisele oluliselt rohkem aega. Iga mööblieseme ümber on siis vaja fotole jätta piisav mõtteline ruum, ning kadreerimine võtab alati natukene aega.

Peale müügifotode pildistamist ning seejärel müügikuulutuse portaalidesse lisamist leidus sellele korterile õige ostja juba nädalaga.

Kalamaja korter Valgevase tänaval

Kinnisvara pildistamine parema müügi heaks

Kas teadsite, et 60% kinnisvarakuulutuse vaatamise ajast uuritakse fotosid? Allikas.

Kahetoaline Kalamaja korter Valgevase tänaval

Kalamaja korter Valgevase tänaval on üks mu isiklikke lemmikuid 2016. sügisel pildistatud kodude hulgast. Kodu Tallinna Kesklinnast jalutuskäigu kaugusel, kus elaks või ise. Omad väljakutsed pildistamiseks esitasid nii korteri planeering, kui ka ühtlaselt hall sügisilm akende taga.

Ruutmeetritelt väiksemapoolse korteri tegelikku avarust aitas esile tuua mõõdukalt laia nurgaga objektiivi kasutamine koos hoolika võttenurkade valimisega.

Kõigi tulede süütamine korteris tasakaalustas ilusasti akendest nähtuvat sügavhalli sügisilma. Samuti oli meeldiv, et omanik oli korteri tähelepanelikult pildistamiseks ette valmistanud. Seetõttu läks pildistamine kiirelt, ning aega ei kulunud asjade ühest nurgast teise tõstmise peale. Kui mõtlete ühel päeval kinnisvara pildistamise tellimisele, teeb ruumide ettevalmistus pildistamise kinnisvara fotograafile palju lihtsamaks.

Miks see korter üheks mu lemmikuks sai?

Mulle meeldib väga selle korteri voogav planeering ja värvilahendused. Köök, läbikäidavana, on väga läbimõeldult planeeritud, ning seal on kokkamiseks piisavalt ruumi. Kirsiks tordil on väike kamin elutoas. Kindlasti on selle ees talveõhtutel mmmmõnus oleskleda.

 

Lõppu jagan midagi huvitavat - Kalamaja tänavate sünnipäevadest

Jaak Juske kirjutab oma blogis: "Põhja-Tallinna linnaosas asuv Kalamaja on Tallinna vanimaid eeslinnu, mida esmakordselt mainitud juba ligi 700 aasta eest. Panin kirja asumi tänavate sünnipäevad. Uuemate uulitsate puhul on need teada kuupäevaliselt. Samas on mitmed Kalamaja tänavad tegelikult veelgi vanemad, lihtsalt ühel hetkel on need saanud uue nime."

Valgevase tänava sünnipäev - 1906. aastal

Ka paljude teiste Kalamaja tänavate sünnipäevad leiate Jaak Juske blogist
http://jaakjuske.blogspot.com.ee/kalamaja-tanavate-sunnipaevad